2. Broumovské diskuse

Adventní, Vánoční a Silvestrovské prohlídky


více info >

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

2. - 3. listopad 2015

Opatské sály Klášter Broumov 

„Mír. Jaké jsou předpoklady mírového soužití? Aneb od sousedského soužití k válčení národů..."

Devět diskutujících z různých koutů České republiky, tři diskusní bloky, kterými provázela moderátorka Daniela Brůhová, více než stovka posluchačů, promítání filmu, výstava, dušičkový koncert a mše svatá. Taková je bilance druhého ročníku Broumovských diskusí, které tématem Míru připomněly 70. výročí konce 2. světové války.

První diskusní blok otevřel v pondělí 2. listopadu publicista, politik a komentátor Roman Joch, který si vybral téma „Znamená mír, že mlčí zbraně?“ a zamyslel se nad vývojem demokracie, míru a spravedlnosti, nad pacifismem, klidem zbraní.

„Je důležité, aby diskuse nikdy nepřestala, protože jak říkal Masaryk, demokracie, to je diskuse. A pokud chceme s našimi sousedy a s našimi občany dlouhodobě žít v tomhle prostoru, tak si musíme mnohé věci vyjasnit. A myslím, že je dobré, pokusit se vyjasnit i věci v mezinárodních konsekvencích a vůbec hodnoty, o které se opíráme. Často se teď vzhledem k mezinárodní situaci hovoří o hodnotách, evropských hodnotách, ale málokdy slyšíme diskusi o tom, co to vůbec je,“ sdělil mimo jiné druhý diskutující, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Pondělní diskusní blok pak uzavřel klimatolog, spisovatel a filosof Václav Cílek, který s početným publikem diskutoval na téma integrace menšin, migrace či náboženství.

V úterý 3. listopadu pokračoval 2. blok diskusí dopoledním vystoupením kněze, pastora a pedagoga Rostislava Staňka, který se ve svém příspěvku Most smíření zamýšlel nejen nad vyznáním, odpuštěním a smířením, ale také nad tím, jak se od sporů a válek dostat k míru, pokoji a klidu. Místostarosta Police nad Metují Jiří Škop diskutoval s publikem o svobodném toku informací a právech občanů. Reportér, překladatel a komentátor Zdeněk Velíšek podrobil diskusi témata Evropské Unie, Schengenu či globalizace. Mezi jeho slovy mimo jiné zaznělo: „Největším nepřítelem Evropy jsou národní volby…“ „Víra patří do duše. Jakmile se dostane na prapory, tak je zle…“

Poslední, odpolední diskusní blok nabídl setkání s vojenským kaplanem, knězem Tomášem Holubem, který diskutoval na téma Etické aspekty použití vojenské síly, minulost a současnost a rozhovořil se i o pragmatismu českého národa a hrozbách terorismu. Diplomat a filosof Petr Tůma se zamýšlel nad situací v Sýrii, Islámském státu a nad způsobem, jímž aktuální blízkovýchodní konflikty redefinují naše chápání války a míru. 2. Broumovské diskuse uzavřel bývalý český diplomat a zahraničně politický poradce Václava Havla Petr Kolář, který pohovořil o putinovském Rusku, válečném konfliktu na Ukrajině nebo intervencích v cizích zemích.

Video-ohlédnutí za 2. Broumovskými diskusemi ZDE.

Záštitu nad konferencí převzali:

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D.  - místopředseda vlády České republiky pro vědu, výzkum a inovace
Bc. Lubomír Franc - hejtman Královéhradeckého kraje
P. Petr Prokop Siostrzonek OSB - převor břevnovského a broumovského kláštera 

Organizační výbor:

Jan Školník, MBA - zakladatel Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov (APRB)
P. ThLic. Martin Lanži - děkan ŘKFÚ – Děkanství Broumov
Ing. Aleš Freiwald - Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
MUDr. Jiří Veselý – primář interního oddělení Nemocnice Náchod, radní Broumov

Sdílejte na