3. Broumovské diskuse

Adventní, Vánoční a Silvestrovské prohlídky


více info >

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

7. - 8. listopad 2016 / Dřevník, Klášter Broumov

Téma: Evropská identita

Záznam 1. panelu ZDE
Záznam 2. panelu ZDE
Záznam 3. panelu ZDE

Třetí ročník Broumovských diskusí přilákal do kláštera v Broumově ve dnech 7. – 8. listopadu na 150 účastníků z celé republiky, kteří přijeli debatovat na téma Evropská identita s Pavlem Bělobrádkem, Petrem Robejškem, Petrem Kolářem, Alexanderem Tomským a dalšími osobnostmi politického, společenského, vědeckého i církevního života.

První panel dvoudenní konference, moderovaný novinářem a šéfredaktorem magazínu Reportér Robertem Čásenským, zahájil v pondělí 7. listopadu v sále Dřevník broumovského kláštera předseda DSO Broumovsko Karel Rejchrt spolu s královéhradeckým hejtmanem Lubomírem Francem a Janem Školníkem, zakladatelem pořádajícího Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

„Kvalitní diskuse a důvěra jsou podle mého soudu důležitou podmínkou demokratického a svobodného uspořádání společnosti. A takové prostředí zároveň nabízí výjimečnou příležitost k zapojení se do veřejného života na různých úrovních a třeba právě na té lokální. A my jsme – se vší skromností – přece jen hrdí, že se nám právě toto v Broumově daří. Rekonstrukce části kláštera, včetně zahrady a tohoto sálu, který původně býval skladem dřeva, i rozvoj kulturních aktivit spjatých s klášterem, jsou výsledkem spolupráce, pocitu osobní odpovědnost – a diskuse – různých aktérů. Diskuse, v níž jsme se mnoho naučili, poznali se, a která nám pomáhá posouvat věci k lepšímu,“ sdělil v přivítacím proslovu Jan Školník.

Se svými úvodními příspěvky pak před zaplněným sálem vystoupili politický komentátor a publicista Roman Joch, politolog Karel B. Müller a náchodský rodák, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

„Člověk má být do čtyřiceti s těmi, co jsou starší, a od čtyřiceti s těmi, co jsou mladší – a tady na diskusích se scházejí všechny generace, takže to je inspirující pro každého. Opět jsem se dozvěděl spoustu zajímavých pohledů a myslím si, že je to vždy poučné nejen pro publikum, ale i pro ty, kteří vystupují v panelu,“ uvedl po skončení 1. části konference Pavel Bělobrádek, který na Diskusích vystupoval již podruhé a letos se ve svém příspěvku rozhovořil nejen o evropských kořenech a hodnotách evropských, ale obecně lidských.

Druhý panel zahájila v úterý 8. listopadu moderátorka, komentátorka a analytička Echa24 Lenka Zlámalová, Na podiu přivítala politologa Petra Robejška, historika Petra Hlaváčka a manažera a bývalého diplomata Petra Koláře, kteří se zamysleli nad „moudrostí mas“, evropskými hodnotami, elitami a jejich zodpovědností.

„Já jsem přijel do Broumova z primárně sobeckého důvodu – osvěžit se na místo, které dýchá pozitivní energií. Jsem tu už podruhé a pro mě osobně mají Broumovské diskuse skutečně vysokou úroveň, nejen skladbou řečníků, ale i publikem, které je velmi osvěžující. Jsou tu lidé, kteří dokáží věcně formulovat otázku a mají názor, který se nestydí vyjádřit, což je velmi povzbudivé,“ uvedl Petr Kolář.

Třetí, odpolední panel, moderovaný dramaturgyní ČRo Dvojky Danielou Brůhovou, nabídl diskusi s politologem Alexanderem Tomským, knězem a pedagogem Davidem Boumou a ekonomickým analytikem Úřadu vlády Alešem Chmelařem.

Doprovodným programem diskusí byl pondělní koncert Polyfonního sdružení v klášterním kostele sv. Vojtěcha, degustace vín v Benediktinských sklepích a úterní mše celebrovaná Davidem Boumou. Diskusí se také zúčastnilo sedm desítek studentů škol z východních Čech, pro  něž byla Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov vypsána speciální stipendia. 

Tento projekt byl podpořen Královéhradeckým krajem.

Foto: Jan Flieger

Dokumenty ke stažení

.
.

Sdílejte na