Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa už zná své vítěze

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

23. duben 2018 - Ve dnech 20. – 22. dubna se v broumovském benediktinském klášteře uskutečnil 8. ročník Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa. Své síly přijelo do Broumova poměřit více než padesát klavíristů z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska a Ukrajiny.

Čtyři soutěžní kategorie rozdělené podle věku už mají své vítěze:

1. kategorie (do 11 let):
1. místo: Bartosz Frydel
1. místo: Julia Wójcik
2. místo: Rudolf Grepl
3. místo: Antoni Dakowski
3. místo: Adéla Mužíková

2. kategorie (12 – 13 let):
1. místo: Jonasz Kluza
2. místo: Pavol Bohdan Zápotočný
3. místo: Matěj Pinkas

3. kategorie (14 – 15 let):
1. místo: Eliška Tkadlčíková
2. místo: Mikolaj Woźniak
3. místo: Matyáš Meinczinger

4. kategorie (16 – 17 let):
2. místo: Maria Moliszewska
2. místo: Josefína Janková
3. místo: Markéta Vodrážková

Výherci získali nejen finanční odměny, ale čeká je také letní koncertní vystoupení na festivalu Za poklady Broumovska, podzimní slavnostní koncert laureátů v pražském Rudolfinu a koncert se Západočeským symfonickým orchestrem.  

„Letošní ročník považuji za velmi úspěšný - pokračoval ve stoupajícím kvalitativním trendu celé soutěže a opět dokázal, že Broumovská klávesa už patří k zavedeným a respektovaným soutěžím ve středoevropském kontextu. Jsem také rád, že nám stále zachovává přízeň naše odborná porota - jde o hudební osobnosti mezinárodního formátu a faktu, že už Klávesu považují za pravidelnou kolonku ve svém kalendáři, si nesmírně vážím. Atmosféra soutěže byla, podobně jako v minulých ročnících, výborná, a troufám si říci, že i mezi soutěžícími - jakkoli samozřejmě každá soutěž je svého druhu konfrontací. Přisívá k tomu jednak krásné prostředí Broumovského kláštera a koncertního sálu Dřevník, výborný pořadatelský tým a také snad možnost setkání s porotou po skončení soutěže, což dává celé akci také lidský rozměr. Rovněž přítomnost studentské poroty, která má zcela nezávislé hodnocení i diplomy, přispívá k příjemné atmosféře soutěže,“ uvedl Ivo Kahánek, ředitel soutěže.

O vítězích soutěže rozhodla mezinárodní odborná porota: koncertní pianista a ředitel soutěže Ivo Kahánek, koncertní pianista a generální ředitel Intergramu Jan Simon, koncertní pianista a vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer, koncertní pianistka a profesorka Scholy Cantorum v Paříži Marina Samson-Moussu a koncertní pianistka a profesorka Ostravské univerzity Eliška Novotná. Soutěž letos podpořili tito partneři: Ministerstvo kultury, město Broumov, Hobra-Školník, Petrof, Velvyslanectví Polské republiky a Agentura pro rozvoj Broumovska. Více informací na www.broumovskaklavesa.cz nebo na facebookovém profilu soutěže @broumovskaklavesa.

Foto: Michal Sedláček

Sdílejte na