Návštěvnost kláštera opět překonala šedesátitisícovou hranici

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

8. leden 2018 - V loňském roce si do kláštera našlo cestu přes šedesát pět tisíc návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Prohlídkové okruhy národní kulturní památky broumovského kláštera a hřbitovního kostelíku Panny Marie přivítaly přes 42 tisíc návštěvníků. Na koncerty, výstavy, divadelní představení, vzdělávací programy a další akce Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov zavítalo přes 23 tisíc lidí.

„Nejnavštěvovanějším obdobím celoročně přístupných prohlídkových okruhů je tradičně letní sezóna. Během července a srpna si klášter přišlo prohlédnout téměř osmnáct tisíc lidí. Prohlídkový okruh nabídl kromě každodenních prohlídek Zaostřeno na Baroko a Život v klášteře další zajímavé akce, které lákaly návštěvníky. Mimo sezónu to byly prohlídky Klášterem od sklepa po půdu, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných míst, v letních měsících Noční a Noční hrané prohlídky, tematicky zaměřené na baroko. Návštěvníci tak mohli potkat architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, štukatéra Bernarda Spinettiho nebo opata Otmara Zinke,“ uvedla Dana Černotová, vedoucí prohlídkových okruhů.

Novinkou prohlídkových okruhů letos budou prohlídky Klášterem od sklepa po muzeum, spojené s komentovanou prohlídkou Muzea Broumovska, které sídlí v klášteře. Při těchto speciálních prohlídkách návštěvníci uvidí sklepní a půdní prostory, historickou knihovnu, opatskou galerii, výstavu poklady z depozitářů a nádherné reprezentativní sály opatské rezidence s expozicí o historii Broumova. První z  prohlídek se uskuteční v sobotu 27. ledna v 10 a 14 hodin. Kapacita prohlídek je omezená, doporučujeme emailovou rezervaci míst.

Od ledna pokračuje i tradiční program Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. V úterý 9. ledna bude zahájen nový ročník pravidelných vědeckých přednášek ScienceCafé, besedou s historikem, výtvarníkem a pedagogem Petrem Staňkem o barokních kostelech Broumovska. Chybět nebudou ani oblíbené středeční koncerty multižánrového klubu ArtCafé, které 24. ledna odstartuje koncert českého pianisty a skladatele Tomáše Sýkory.

Leden, únor a březen budou ve znamení interaktivní výstavy Supermarket Svět, která bude do klášterního Lapidária lákat především školní kolektivy na originálně zpracovanou tematiku šetrného nakupování a jeho globálních souvislostí. Od jara pak s novými výstavami přijde i Galerie Dům v klášterní zahradě. Ta na letošek mimo jiné připravuje výstavu broumovského rodáka, nyní žijícího v Londýně, Hynka Martince.

Počátkem jara by měla být spuštěna nová klášterní mobilní aplikace, která bude zdarma ke stažení. Aplikace poskytne doplňkový audio výklad k prohlídkovým okruhům. Jeho součástí bude i textová část se zajímavostmi a fotografiemi z kláštera. Od letní sezóny bude klášter lákat i do nové restaurace U Tří růží, která se nyní buduje v prostorách klášterního Růžového dvora.

Do třináctého ročníku se v létě přehoupne hudební festival Za poklady Broumovska, který rozezní broumovské kostely klasickou hudbou českých i zahraničních interpretů. Zahajovací koncert se uskuteční 30. června. Doprovodným programem opět budou srpnové mezinárodní Hornové kurzy

 

Sdílejte na