Pátá a šestá repríza HRA-NIC-e opět vyprodaly klášterní Dřevník

Adventní, Vánoční a Silvestrovské prohlídky


více info >

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

30. květen 2016 - Během posledního květnového víkendu se do broumovského kláštera sjeli herci a tvůrci z různých koutů Čech i Polska, aby zde v neděli 29. května opět vystoupili v sále Dřevník se svým originálním hudebně-divadelním projektem HRA-NIC-e. Pátá repríza této původní české inscenace o historii broumovského kraje a kláštera, která vznikla o prázdninách loňského roku pod taktovkou režiséra Radovana Lipuse a autorky Renaty Putzlacher, byla vyprodána dlouho dopředu a po skončení opět sklidila bouřlivý potlesk a nadšené reakce. "My jsme byli s manželem už podruhé a opět maximální spokojenost. Líbí se nám hlavně provázanost představení s naším krajem a historií, celková atmosféra inscenace, nápad, vtip i hudební doprovod," ocenila představení Markéta Flousková z Broumova. 

200 dní čekání

Tvůrci a herci přijeli do Broumova po dvou stech dnech od posledního, taktéž vyprodaného představení, a to v téměř nepozměněné sestavě. Pouze v roli mladého spisovatele Aloise Jiráska se představil nováček týmu, Tomáš Jarkovský. Po nedělním představení následovalo pondělní představení šesté reprízy, určené školním kolektivům. A jaké bylo "zimní" čekání na další reprízu nám řekla autorka a dramaturgyně inscenace, Renata Putzlacher:

"Režisér představení Radovan Lipus řekl na začátku oprašovací zkoušky, že jsme taková zvláštní parta lidí, která jako by měla společné tajemství, nějaký schovaný poklad, o němž jsme po celou tu dobu nadšeně vyprávěli přátelům a známým. Ten poklad se jmenuje HRA-NIC-e a my si říkáme „hraničáři“. Na scéně nevystupuji, ale i já jsem členkou tohoto společenství. Broumovský projekt odsunul na vedlejší kolej vydání české verze mé knihy V kavárně Avion, již jsem vydala v polštině v roce 2013. V květnu jsem ji dokončila a trochu změnila – závěr této knihy jsem věnovala Broumovu a našemu projektu. Takže to bylo inspirativní čekání. Jsme úžasná parta a nemohli jsme se dočkat, kdy to zase začne. Připadali jsme si jako nadšení skauti, kteří po delší přestávce přijeli na oblíbený tábor. Všechna místa známe, tak jsme si je prošli, herci si zopakovali texty a s opravdovou radostí a s plnou vervou šli na scénu. Nejtěžší úkol měl herec Tomáš Jarkovský, který teď hraje postavu Aloise Jiráska. Tomáš zkoušel celé představení jenom jednou a zhostil se role opravdu skvěle.

Grant na další reprízy

Text hry znám nazpaměť, vždyť jsem ji napsala, a tak mě vždy pobaví, když si herci narychlo vymyslí nějakou jinou, občas zábavnou verzi (tentokrát to byla místo kanafasky „kacabajka“). Některé repliky zná už zpaměti i publikum, a nejvíce potěší, když nám diváci sdělují své dojmy během přestávky – když jsme před Dřevníkem pili s režisérem kávu, někteří nám i děkovali. Tak jsme se dozvěděli, že do Broumova tentokrát přijeli divadelní nadšenci z Hradce Králové, Kostelce nad Orlicí, z Dobrušky a jiných míst. Také nás potěšilo, že Ministerstvo kultury ČR přidělilo pořadatelům mimořádný grant na další reprízy. Herci se sjíždí do Broumova z celé republiky, musí být někde ubytováni, a tak se i díky této dotaci můžeme těšit na další reprízy a na křest publikace HRA-NIC-e na přelomu července a srpna 2016."

Foto: Renata Putzlacher

Sdílejte na