Akce v klášteře

15 středa
Science Café: Světlo - dobrý sluha a zlý pán
ScienceCafé
začátek akce 18 h

Science Café: Světlo - dobrý sluha a zlý pán

Středa 15. leden 2020 od 18:00 hod.
Klášter Broumov, Sál Kreslírna

Světelné znečištění v přírodě a světelná hygiena v našem životě

Světelné znečištění způsobuje, že na obloze toho vidíme stále méně. Ale nejen to. Představuje také riziko zdravotní, bezpečnostní a ekologické. Přirozená tma je pro život většiny organismů stejně důležitá jako přirozené světlo. Střídání světla a tmy je metronomem synchronizujícím fyziologické funkce organismů, včetně člověka. Důsledky nadbytečného umělého světla v noci - světelného znečištění jsou jednou z mnoha daní, které lidské společenství platí za svůj pokrok a rostoucí pohodlí. Světelný "bonus" ve formě nepřirozeného umělého světla se začíná jevit jako nepřiměřený.

Přednášející:

Pavel Suchan je předsedou Odborné skupiny České astronomické společnosti pro tmavou oblohu, pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR a členem mezirezortní skupiny pro světelné znečištění. Bude vyprávět o světelném znečištění - o tom, co to znamená, jak vzniká, jak se projevuje a co s tím. 

Hynek Medřický je světelný technik se znalostmi o biologickém působení světla, tedy o působení světla na živé organismy včetně člověka. Bude mluvit o naší vlastní světelné hygieně a jak se chovat, abychom světlo využívali ke svému prospěchu a přitom nám zároveň neškodilo.

Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165
Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V) 
Pořadatel: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, o.p.s

Zpět na kalendář akcí