Akce v klášteře

22 čtvrtek
Science.Dialog Café: Čtvrt roku v sibiřském gulagu
ScienceCafé

Science.Dialog Café: Čtvrt roku v sibiřském gulagu

Čtvrtek 22. března 2018, 18:00
Klášter Broumov / Sál Kreslírna

DIApozitivní promítání  ze „Severojakutské geologicko-průzkumné expedice“ do oblasti Janské vysočiny, rozkládající se na polárním kruhu mezi řekami Derbeke a Nelgese v centrálním Jakutsku (oficiálně Republika Sacha – největší z republik Ruské federace, zabírající většinu východní Sibiře). Expedice proběhla v tříměsíční „letní“ sezóně roku 1989 s úkolem detailního geologického mapování a geochemického průzkumu okolí cín-wolframového ložiska Ilin-Tas.

Největší zajímavostí tohoto místa je jednak fakt, že osada Ilin-Tas byla do zrušení v roce 1954 jedním z nechvalně proslulých ruských pracovních táborů „GULAG“ - opuštěná a zachovalá se všemi tragickými stopami, a jednak též skutečnost, že v tomto absolutně odlehlém a nepřístupném místě v podmínkách horské tajgy se za téměř 30 let od doby expedice naprosto nic nezměnilo. V dnešní době téměř neuvěřitelná představa… Pokud by se Vám dnes podařilo tuto sibiřskou pustinu navštívit, setkáte se se stejně surovými podmínkami a unášející atmosférou nedotknuté divočiny, jak je zachyceno na letitých diapozitivech.

Přednášející: Ing. Stanislav Stařík, narozen 1966 v Novém Městě na Moravě, absolvent gymnázia Žďár nad Sázavou a Moskevského geologicko-průzkumného institutu, bývalý báňský geolog, amatérský fotograf, nadšený příležitostný cestovatel a notorický obdivovatel přírodních krás. Účastnil se dvou geologických expedicí v Jakutsku, několika vysokohorských výprav na Kavkaz a Ťan-Šan, procestoval pouštní oblasti Turkmenistánu, Spojených Arabských Emirátů a Ománu. Navštívil unikátní nerostná ložiska v Kazachstánu, na Ukrajině, v okolí jezera Bajkal nebo na ruském Dálném Východě. Pracovně pobýval v různých oblastech Ruska (Západní Sibiř, jižní Ural), Uzbekistánu a Pobaltí. V současné době pracuje jako geolog Geoparku Broumovsko, přičemž zůstává uhranutý přírodou a kulturou Gruzie, do které se stále rád vrací.

Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti, U3V)
Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165
Pořádá: Agentura pro rozvoj Broumovska

Zpět na kalendář akcí