Z Broumova na Królewską Akademię Muzyczną w Brusekseli

Za poklady Broumovska

Festiwal muzyki klasycznej

czytaj więcej >

Były uczeń broumovskiego liceum Jakub Jirásek z Meziměstí od dzieciństwa uczył się gry na fortepianie. To go zaprowadziło aż do Belgii, gdzie trafił dzięki stypendium Funduszu Edukacyjnego Amos, każdego roku przyznawanego przez stowarzyszenie Pro rozvoj Broumovska.

Osoby zainteresowane stypendium na studia zagraniczne mogą wziąć udział w tegorocznym naborze funduszu  AMOS – więcej informacji TUTAJ. Termin zgłoszeń do 31 maja 2019.

 

 

Poniżej zamieszczamy wywiad w języku czeskim:

 

Jakube, kam tě tvá studia zavedla?

Díky nadačnímu fondu Amos jsem v září vycestoval do Belgie, kde studuji klasický klavír na Královské hudební akademii v Bruselu a jsem zde už více než pět měsíců.

Překvapilo tě v Belgii něco?

Co se týče školy, tak mě zaujal celý postup výuky, který se velmi zásadně liší od toho, na který jsem byl zvyklý v ČR. Postupy se liší jak na vysoké škole, tak i na nižších stupních hudebního vzdělávání. Škola se krom přípravy na sólové vystupování intenzivně věnuje komorní hře či rozvíjení obecné hudebnosti. Už malé děti se musí krom hry na nástroj učit dirigovat, zpívat z listu a samozřejmě také hudební teorii. Na hudební akademii jsou pak všechny tyto činnosti povinné, a to na velmi vysoké úrovni, která na českých akademiích není běžná.

Co ti studia v Bruselu dala?

Má cesta mi dala spoustu nových zkušeností a dovedností, které mám tu možnost přebírat od výborných pedagogů. Především je pak pro mě důležitá spolupráce s mým klavírním profesorem a vynikajícím klavíristou Alexandrem Madžarem, který mi pomáhá odkrývat novou hloubku hudební interpretace.

 Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Prozatím chci v Belgii zůstat, věnovat se studiu na akademii, ale i sám hru na klavír učit, vystupovat jak sólově, tak v komorních uskupeních. Získávám tu cenné kontakty mezi hudebníky z celé Evropy. Škola mi z hlediska znalostí dává opravdu hodně a věřím, že se tu ještě řadě věcí budu moct přiučit. Musím samozřejmě vyjádřit velký vděk nadačnímu fondu Amos, který mi zásadně pomohl při prvních krocích v Belgii, které byly finančně náročné.

Podzielić na